9-А клас історія України

25.02.2022

                       Тема: Суспільно-політичне життя західноукраїнських земель у     
           
                                                      80-90 рр.ХІХ ст.

1.Рух народовців у Галичині.
Опрацювавши пункт 1 п.24, заповніть таблицю

         Дати

Прізвище та ім’я діяча

                         Діяльність

 

Олександр Барвінський Володимир Барвінський Юліан Романчук

 

 Зробіть висновок про вплив цих діячів на суспільно-політичне життя західноукраїнських земель (власний).

2. Український П'ємонт.

Опрацювавши пункт 2 п. 24, поясніть на конкретних прикладах, як ви зрозуміли, чому Галачину називали українським П'ємонтом.

Д/з п.24 стор.163-165, письмово виконати завдання уроку.

04.02.2022

                      Тема: Український національний рух у 60-70 рр ХІХ ст

1. Опрацюйте пункт 1 п.19 та випишіть
          1. Чому відновлюються громади
          2. В яких роках
          3. Яку мають назву, їх лідери
2. Опрацюйте пункт 2 п.19 та випишіть діяльність Старої громади
3.Опрацюйте документ на стор.132 та випишіть, які в ньому були заборони
4. Перегляньте відео до уроку. зверніть увагу на портрети діячів громад

https://www.youtube.com/watch?v=zMBz6KLw5LM&ab_channel=%D0%A3%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8%D0%9F%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%9A%D0%B0%D0%B0

Д/З п.19, письмові завдання по уроку

31.12.21  Тема: Українське питання в міжнародних відносинах.

1.Кримська війна 1853-1856 років на українських землях.

Причини війни: Російська імперія почала війну за отримання виходу в морські протоки Босфор і Дарданелли з Чорного  в Середземне море, які контролювала Османська імперія. До конфлікту між Росією та  Османською імперією долучилися Англія і Франція, які не хотіли посилення позицій Росії на півдні Європи.

Опрацювати пункт 2 п.15 та виписати основні події війни та її наслідки для Росії.

2. Ціна війни для України.

Опрацювати пункт 3 п.15 та  поставити до тексту 3-4 питання, які б розкривали наслідки Кримської війни для України.

3. Українське питання в Європі в 2 пол. ХІХ ст.

Українське питання полягало в тому, що країни Європи: Росія, Австрія та Німеччина були зацікавлені в українських землях через їх великий економічний потенціал. В Україні добре розвивалося як сільське господарство, так і промисловість, були поклади заліза, вугілля.

Д/з п.15. письмові завдання по уроку.

  


12.04.21

    14.04.21         Тема:  Гетьманщина в І половині ХVІІІ с

Мета: визначити особливості правління гетьманів І. Скоропадського, П. Полуботка, Д. Апостола, охарактеризувати діяльність першої Малоросіської колегії,аналізувати історичний матеріал; виховувати повагу до історії Батьківщини; формувати інформаційну,хронологічну компетентністості.
Основні дати:
1708-1722 - правління Івана Скоропадського
1722-1724 - наказний гетьман Павло Полуботок
1722-1727 - І Малоросійська колегія
1727-1734 - правлінн Данило Апостол
І. Вивчення нового матеріалу.
1. Гетьман  Іван Скоропадський.
Опрацювати пункт 1 п.33, визначити напрями його політики.
2. Перша Малоросійська колегія.
Опрацювати стор.235-236 і визначити (письмово), яким чином Петро І обмежував права Гетьманщини.
3. Правління Данила Апостола.
Опрацювати пункт 3 п.33, визначити(письмово) зміст його реформ та їх наслідки для України.
Пропоную переглянути відео з 29.29 хвилини

Д/З п.33, письмові завдання уроку.


07.04.21

          Тема: Контрольна робота з теми "Козацька Україна  50-х рр.  ХVІІст. - на                                             початку ХVІІІст.

Мета: систематизувати та узагальнити знання, уміння і навички  учнів з даної теми, продовжити   формувати вміння застосовувати набуті знання при виконанні практичних завдань, встановлювати відповідність подій та наслідків, хронологічну послідовність;  підготовка до ЗНО формувати компетентності: уміння вчитися впродовж життя, логічну та аксіологічну, хронологічну.

1.Угоду, уривок з якої наведено «…гетьман Військ Руських до кінця свого життя буде Гетьманом Військ Руських і першим сенатором у Київському, Брацлавському та Чернігівському воєводствах. А після його смерті має бути вільний вибір гетьмана, тобто стани Київського, Брацлавського, Чернігівського воєводств оберуть чотирьох кандидатів, одному з-поміж яких його королівська милість надасть гетьманство…», було схвалено на козацькій раді за гетьманування

АІ. Виговського.       БЮ. Хмельницького.    ВП. Тетері.    ГП. Дорошенка.

2. «Вони... приговорили та постановили мир на тринадцять років під корисними умовами для обох монархій; покривджено тільки козаків, оскільки постановлено в тих пактах, щоб низові запорозькі козаки лишались у послушенстві обох монархій...», - так Самійло Величко охарактеризував

А«Вічний мир»                                 БГадяцькі пункти.

ВЗборівський договір.                      ГАндрусівське перемир’я.

3. Позначте, якій події був присвячений роман П. Куліша «Чорна рада».

А Обранню гетьманом І. Брюховецького в Ніжині;

Б обранню гетьманом І. Мазепи на р. Коломак;

В зреченню П. Дорошенка гетьманства;

Г обранню гетьманом Д.Многогрішного;

4. Що було характерним для періоду Руїни?

Аусеохопна криза та занепад Речі Посполитої, спричинені Національно-визвольною війною українського народу під проводом Б. Хмельницького

Бвнутрішня боротьба козацької старшини за владу, розкол Гетьманщини, втручання в її внутрішні справи та військова агресія з боку сусідніх держав

Вфорсований наступ на автономні права Гетьманщини з боку російського уряду внаслідок переходу гетьмана І. Мазепи на бік шведського короля

Гостаточна ліквідація інституту гетьманства, решток української автономії та повна інтеграція українських земель у Російську імперію

5. «Нині цей край зруйнований, а війна, ніби гангрена, що все пожирає, обернула найродючішу частину Європи на спорожнілі поля, зарослі бур’яном руїни, на покинуті жителями міста...», - так іноземний автор, характеризуючи Руїну, описав її

Апричини.                                                       Бнаслідки.

Вісторичне значення.                                    Гподії.

6. Позначте, що собою являли чигиринські походи XVII ст.

А Напади російських військ на столицю гетьманської України;

Б узяття Чигирина польськими військами;

В облога й узяття міста турецько-татарськими військами;

Г усобиці між двома правобережними гетьманами.

 

7. Оборону якого міста описано в уривку з історичного джерела:
«Понад місяць тривала облога, місто запекло боронилося, ніби знало, доки стоятиме велична столиця гетьмана Богдана, доти й житиме віра в те, що минуться незгоди»?

АГлухова                          БЧигирина

ВБатурина                        ГГадяча

8. Хто з гетьманів кинув клич: «Хто хоче в мою компанію?», що став підставою для створення нових (компанійських) регулярних козацьких підрозділів?

АІ. Виговський                            БІ. Брюховецький

ВП. Дорошенко                         ГД. Многогрішний

9. Який період козацької доби історії України характеризує тогочасний вислів:
«що козак, то був полковник, що сотник — то гетьман»?

А«героїчних (морських) походів козаків»

Бкозацько-селянських повстань 20–30-х рр. ХVІІ ст.

В«руйнування» Української козацької держави — Гетьманщини

ГНаціонально-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького

10. Про формування населення якого регіону йдеться в уривку з історичного джерела:

«Наші діди, батьки, брати і родичі, і ми самі поприходили з різних гетьманських і задніпрянських міст в Україну на закликання бєлгородських та курських воєвод, котрі запевняли нас царським словом – не відбирати від нас наших вольностей. Вони веліли селитися нам, щоб ми захистили собою московські українські міста по Бєлгородській лінії в диких степах на татарських займищах…»?

АЛівобережної України               БСлобідської України

ВПівденної України                        ГПравобережної України

11. Позначте основні напрямки політики гетьмана П. Дорошенка (4 правильні відповіді).

А Заохочування заселення спустошених південних районів Правобережжя;

Б дотримання в політиці промосковської орієнтації;

В ігнорування думки козацтва;

Г прагнення об’єднати Правобережну та Лівобережну Україну;

Д союз із кримським ханом;

Е створення власної козацької гвардії (сердюків);

Є прагнення запровадити довічну гетьманську владу.

12.  Устновіть послідовність подій, описаних в уривках з історичних джерел.

А«…рано навесні князь М. Голіцин і бояри… уже вдруге ходили з російським військом у Крим. …у квітні добралися основними силами і обозом до Самари, де до них приєднався гетьман І. Мазепа з козаками…»

Б«поляки… удалися до трактатів з росіянами, з’їхавшись… у якомусь селі Андрусові, виторгували там собі в росіян нас як безсловесну і нічого нетямлячу худобу, відступивши росіянам… на тринадцять років Смоленщину з усіма містами…»

В«…гетьман І. Виговський, прийшовши до Сосновки на переправу, застав велике царське військо князя Ромодановського, і кілька годин біля переправи бій великий був,.. а хан з ордами з Торговиці рушив до бою,..і багато люду царського полягло…»

Г«…він [турчин] постановив спершу розорити війною Чигрин. На чолі військ виправив свого візира Ібрагіма-пашу і розстригу-венжика козацького Юрія Хмельниченка, який мав надію, що Чигрин з усією Україною… схилиться під турецьку владу, а його зволить прийняти собі за гетьмана...»

13. Установіть відповідність між подією XVII ст. та її наслідком.

1ухвалення Гадяцьких пунктів

2Чигиринські походи турецько-татарських військ

3укладення Андрусівського перемир’я

4 правління П. Дорошенко

Азнелюднення частини Правобережної України, руйнація столиці козацької держави

Бпочаток війни Московського царства проти Гетьманщини

Вподіл території Гетьманщини між Річчю Посполитою та Московським царством

Гпошук Б. Хмельницьким нових союзників у боротьбі з Річчю Посполитою

Дперехід Лівобережної Гетьманщини під протекторат Османської імперії

14. Діяльність якого гетьмана можна характеризувати, спираючись на подану карту?


АБ. Хмельницького    БІ. Виговського   ВД. Многогрішного  ГІ. Самойловича

15. Укажіть портрет гетьмана, якому присвячено такі рядки історичної пісні:

«Братовбивчі чвари, спори / Обертають край в руїну, / Ти зложив свої клейноди / І покинув Україну. / І на чужині московській / Світлий муж наш погибає, / Був він “Сонцем на Руїні” / І таке ім’я в нас має...».

А) Виговський          Б) Дорошенко     В) Мазепа     Г) Самойлович                          



 

 

 

    

05.04.21

     Тема: Урок узагальнення з теми "Козацька Україна  50-х рр.  ХVІІст. - на         
                 початку ХVІІІст.

1. Опрацюйте  причини Руїни на стор. 203 підручника з історії України та приведіть факти, що засвідчують 3 причини на вибір.

2. Опрацювавши документи на стор. 201-202, визначте  та запишіть ознаки Руїни. З думкою кого з істориків ви погоджуєтесь.

3. Опрацювавши документи на стор. 204, визначте  та запишіть наслідки Руїни .

На високий та достатній рівень

4. Розгляньте табличку на стор. 202 (завдання 4) та висловте свою думку, з якою точкою зору ви погоджуєтесь. Поясніть чому.

Д/З п. 29, письмово виконати завдання уроку.


06.01.21

                    Тема: Початок національно-визвольної війни українського народу 

                                                              середини ХІVст. 

 1. Опрацювати пункт 1 параграфа № 19, визначити причини

національно-визвольної війни українського народу середини ХІVст. 

Пропоную переглянути відео




Д/з пункт 1 параграфа № 19


28.10.20 р.

                   Тема: Розвиток архітектури і мистецтва у ХІV ст.

     Хід уроку

1. Опрацювати пункт 1 п.10 та визначити особливості містобудування у 
ХІV ст., занотувати їх у зошит.

2. Опрацювати пункт 2 п.10 та розглянути ілюстрації

3. Опрацювати пункт 2 п.10 та 

виписати напрями образотворчого мистецтва і приклади до них

Переглянути відео 

Д/з  параграф 10, підготувати презентацію коротку або файл Word про одну з пам'яток архітектури, мистецтва, книгодрукування України ХІV ст.; Острозьку академію.

Коментарі